środa, 9 grudnia 2015

"Wolsung" 2 — antologia

Tytuł:           Wolsung     
Autor:           Antologia   
Tom:             2           
Wydawnictwo:     Van Der Book
Rok 1. wydania:  2015        

Antologia, część opowiadań pochodzi z konkursu, część stworzyli pisarze znani już z licznych publikacji. Wszystkie teksty łączy uniwersum — steampunkowy świat gry, która dała książce tytuł.

Opowiadania różne  — ciekawsze i nudnawe, klasyczne przygodówki z obowiązkowymi nieoczekiwanymi zwrotami akcji i historie bazujące na oryginalnym pomyśle, krótsze (te z konkursu — uczestników obowiązywał limit) i dłuższe...

"Sześć minut Roberta Carlsona" Jakuba Ćwieka
Niecodzienny zabieg — narrator wygłasza odczyt, więc w tekście właściwie nie ma dialogów. Mimo to czyta się przyjemnie, historia wciąga.

"Spełnione marzenie Karoliny Day" Anny Domińczak
Dość kobiece opowiadanie, nie tyle ze względu na bohaterkę, co z powodu tematyki — nie ma przygód ani mrożących krew w żyłach niebezpieczeństw.

"Banalnie proste zadanie" Artura Olchowego
Dla kontrastu bardzo męski tekst — wojna, żołnierze... Elementy humoru (stare jak świat, ale wciąż jare gagi z nieodróżnialnymi bliźniakami) wzbogacają ponury świat walki.

"Głód żelaza" Kornela Mikołajczyka
Oryginalny pomysł, ładnie wykorzystujący założenia gry. Nietypowa tematyka dodatkowo urozmaicona domieszką seksu. Bardzo ostrą.

"Nie-Gracz" Karoliny Cisowskiej
Hmmm. Tekst do tego stopnia nie zapadł w pamięć, że nawet po przekartkowaniu nie potrafię sobie przypomnieć, o co chodziło.

"Pragnienie" Krzysztofa Cerana
Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo ograne, szybko wyrywa się ze sztampowych ramek. Jednak posmak dzikiej przygodówki zostaje.

"Wołanie (nocą)" Grzegorza Gajka
Nietypowa tematyka. Bohater trochę mnie irytował, bo sam nie wiedział, czego chce, ale chyba ten typ tak ma i najlepiej się z tym pogodzić.

"Nowy gracz" Macieja Kaźmierczaka
Bardzo... mgliste opowiadanie. Nie przepadam za takimi niekonkretnymi tekstami.

"Latająca wyspa" Filipa Kopija
Tekst bogaty w nawiązania literackie i historyczne, ale mam wrażenie, że Autor myli terasy z tarasami.

"Lalka 2 (Miłość Wieku Pary)" Witolda Jabłońskiego
W tym przypadku nawiązania raczej oczywiste. Autor ciekawie wykorzystał wspólne cechy steampunku i "Lalki" Prusa.

"Szarada" Pawła Kontka
Przygody, niebezpieczeństwa, odsiecze przybywające w ostatniej chwili... Czyta się szybko i przyjemnie, ale równie szybko zapomina.

"Teterski Aeroklum Dżentelmena" Adama Podlewskiego
Bardzo nietypowa tematyka — niecodziennie spotyka się opowieść, której bohaterem jest pracownik fiskusa.

"Brudna dola" Jana Madejskiego
Krótki, ale sympatyczny tekścik. Nietuzinkowe spojrzenie na piratów.

"Szalona Maria" Emila Strzeszewskiego
Ujęła mnie tematyka opowiadania. Aż trudno uwierzyć, że mężczyzna napisał coś o kobietach walczących o swoje prawa. Dodatkowy plus za zgryźliwe przedstawienie bohaterek.

"Quincunx" Macieja Lewandowskiego
Jeden z dłuższych tekstów i odchudzenie z opisów dobrze by mu zrobiło. Rozczarował mnie poziom językowy opowiadania — brzydkie powtórzenia, zgubione podmioty, dziwaczne konstrukcje...

"Ostatnia wyprawa" Łukasza Radeckiego
Kolejna przygodówka. Zirytował mnie błąd merytoryczny; nie wszystko, co ma skorupę, jest skorupiakiem. Na przykład wspomniane przez Autora ostrygi należą do mięczaków.

"Horror vacui" Przemysława Zańko
Wyjątkowo ciekawe opowiadanie, może nawet najlepsze w całym tomie. Przypadł mi do gustu pomysł na czar i dopracowanie szczegółów.

"Simon" Marcina Sergiusza Przybyłka
Najdłuższe opowiadanie w książce, ale nie nużyło podczas lektury. Wolno budowany bohater, a w końcówce jeden zwrot akcji za drugim. Intryga na imponującym poziomie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz