Autor: Grzegorz Sroczyński
Podtytuł: "20 rozmów o tym, co z nami dalej". Autor, natenczas dziennikarz "Wyborczej", przeprowadza dwadzieścia wywiadów z na ogół dość znanymi ludźmi; naukowcami (ekonomii i pokrewnych dziedzin), politykami, niegdysiejszymi działaczami "Solidarności", bogatymi i z różnych powodów ciekawymi ludźmi. Sami Polacy, rozmowy przeprowadzono mniej więcej w połowie minionej dekady.
Naukowcy biadolą, że świat zmierza ku katastrofie. Cóż, mogą mieć rację. Jedni bogaci bronią swoich wysokich dochodów bardziej zażarcie niż niepodległości, inni deklarują chęć płacenia wyższych podatków. Szlachetni świecą własnym przykładem.
Wywiady zostały pogrupowane w trzy (rewolucyjne) części: wolność, równość i braterstwo, ale tak naprawdę wszystkie krążą dookoła wspólnych tematów: rosnąca w Polsce i na świecie zachodnim nierówność dochodowa, wynikająca z nich krytyka neoliberalizmu, szukanie odpowiedzi, jak można temu zaradzić, możliwe skutki takiego rozziewu (wcześniej w historii już się podobnie zdarzało). Książka przekonująca, daje do myślenia.
Niekiedy w różnych wywiadach przewijają się te same wątki. Autorowi zdarza się zajmować w tych przypadkach nieco różne pozycje, jakby bawił się w advocatus diaboli. Niewykluczone, że taka już rola dziennikarza. A może to po prostu kwestia upływu czasu i coś, co najpierw jest zaskakującą nowinką, po roku czy dwóch może stać się wyświechtanym argumentem.
Lektura niewesoła i mało optymistyczna, ale ciekawa. Może trochę wystraszyć, może zachęcić do jakichś działań.
Z usterek językowych: pojawiły się "lata świetlne" jako miara czasu. Nie, wbrew pierwszemu członowi nazwy to jednostka długości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz