sobota, 24 lipca 2021

"Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu" — ciekawie

Tytuł:          Ludzie, zwyczaje i obyczaje
                starożytnej Grecji i Rzymu 
Autor:          Lidia Winniczuk            
Wydawnictwo:    Wydawnictwo PWN            
Rok 1. wydania: 1983                       

Gruba księga z mnóstwem wiadomości. Podzielona na prawie czterdzieści rozdziałów, na ogół parami — w Grecji i w Rzymie. Poszczególne rozdziały omawiają różne aspekty antycznego życia. Na przykład "Hodowla bydła i polowanie", "Środki płatnicze", "Nauka i wychowanie", "Ostatnie pożegnanie", "Kapłani i kapłanki", "O wróżbiarstwie"... Sporo tego jest.

Oczywiście, że temat nie został wyczerpany. Pewnie nie dałoby się tego zrobić w jednej książce, którą jeszcze można by unieść. Jak zauważa Lech Trzcionkowski w posłowiu, Autorka pominęła ustrój polityczny, a ostatnio przyjmuje się, że miał olbrzymi wpływ na myślenie i system wartości starożytnych. Niemniej jednak można się z książki dowiedzieć bardzo dużo i w różnorodnych dziedzinach. Na przykład, że starożytny Rzym miał straż pożarną.

Winniczuk nie przedstawia tylko suchych faktów, często cytuje również greckich i rzymskich twórców w jakiś sposób odnoszących się do danego zagadnienia.

Czytało się może niezbyt szybko (bo gęsto od treści), ale na pewno przyjemnie i z zainteresowaniem. Podejrzewam, że jeszcze będę wracać do tej książki, aby coś tam sprawdzić.

Książkę ilustruje około półtorej setki czarno-białych fotografii i rysunków. Na końcu znajduje się literatura (kilka stron), wykaz przekładów wykorzystanych w tekście, spis ilustracji oraz skorowidz.

Pod względem językowym — odrobinę przeszkadzały mi powtórzenia. Zauważyłam również literówkę, ale dopiero w posłowiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz