niedziela, 11 października 2015

"Cienie zapomnianych przodków" — o pochodzeniu człowieka

Tytuł:           Cienie zapomnianych przodków  
Tytuł oryginału: Shadows of Forgotten Ancestors
Autor:           Carl Sagan, Ann Druyan        
Wydawnictwo:     Zysk i S-ka                   
Rok 1. wydania:  1993                          

Podtytuł: "W poszukiwaniu naszej tożsamości". Cóż, Autorzy sięgają naprawdę głęboko, chcąc znaleźć wyjaśnienie, dlaczego człowiek zachowuje się i wygląda właśnie tak. Pierwszy rozdział zaczyna się od dysku akrecyjnego, z którego miał powstać nasz Układ Słoneczny. Chyba słusznie — bez atomów węgla i kilkudziesięciu innych pierwiastków, wyprodukowanych w jakichś innych gwiazdach, życie nie mogłoby się pojawić.

Na następnych stronach Sagan i Druyan analizują kolejne kamienie milowe w historii Homo sapiens: geologię młodziutkiej Ziemi, ewolucję, nukleotydy, komórki, fotosyntezę, rozmnażanie płciowe, zmysły, relacje między osobnikami, testosteron, aż do małp.

Bardzo ciekawy pomysł na książkę i świetnie zrealizowany. Ale przecież Sagan należy do najbardziej znanych popularyzatorów nauki i jest autorem jednego z moich ulubionych cytatów (acz nie pochodzącego z "Cieni [...]"): "Science is a way of thinking much more than it is a body of knowledge" (Nauka jest czymś więcej niż tylko ogółem wiedzy. To sposób myślenia - tłum. Lech Krupa).

O większości faktów przytaczanych w książce już wiedziałam albo dotyczą takich drobiazgów, że wkrótce o nich zapomnę, ale nie żałuję czasu poświęconego na lekturę. W końcu znalazłam także kilka nowości, szczególnie w rozdziałach poświęconym małpom. To niepokojące, jak często okazuje się, że na przykład szympansy są zdolne do czegoś, co wcześniej uważaliśmy za cechę odróżniającą człowieka od zwierząt.

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, chociaż porusza wcale nieproste i nieoczywiste problemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz