poniedziałek, 18 września 2023

"W pożyczonym czasie" — fantasy

Tytuł:          W pożyczonym czasie
Autor:          Anna Szumacher     
Tom:            1                  
Wydawnictwo:    Wydawnictwo IX     
Rok 1. wydania: 2022               

Pierwszy tom cyklu o Marii Dee — ambitnej i zdolnej studentce prawa. Książka nosi taki tytuł, bo protagonistka właściwie umiera na samym początku. Tylko jakoś nie do końca... Jak to zwykle bywa w fantasy, niedokończona śmierć to dopiero początek problemów. I nie żeby kostucha nie próbowała ze wszystkich sił nadrobić braków.

Akcja rozgrywa się we współczesnej Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone i Kanada). W sumie nie wiem dlaczego. Może z powodu przestrzeni i nawiązań do Kinga, które można wpleść w fabułę. W pewnym momencie zaskoczyło mnie, że na wskroś amerykańska nastolatka rzuca cytat z "Seksmisji". Skąd mogła go znać?

Pod niektórymi względami fabuła kojarzy się z questem — mamy drużynę, która zbiera się przez prawie całą powieść. Niezupełnie po karczmach, ale niemal każdy ma jakieś wyjątkowe talenty. Na pewno każdy jest inny. Początkowo włóczą się po USA bez większego sensu, a w końcu los zmusza ich do podjęcia konkretnego zadania.

I mniej więcej w tym momencie pierwszy tom się kończy. Bardziej cliffhangerem niż zamknięciem jakiegoś etapu historii. Nie przepadam za takimi rozwiązaniami, ale trudno. Aż do finiszu czytało się lekko, łatwo i przyjemnie.

Nie zauważyłam usterek językowych.

5 komentarzy:

 1. Który tekst z "Seksmisji"?

  OdpowiedzUsuń
 2. O pójściu na wschód, bo tam musi być cywilizacja. ;-)

  Tu Finkla. Wygląda na to, że dalszego ciągu bloga nie będzie, bo z nowego komputera nie potrafię się zalogować na stare konto. Pamiętam maila i (chyba) hasło, ale system wcale o nie nie pyta. Ciągle ląduję w tworzeniu nowego bloga. Do tego - niespodzianka, niespodzianka - obecny adres jest zajęty.
  Ech, komputery są przeciwko książkom. :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielka szkoda. :(
   "Seksmisja" była chyba pokazywana za granicą.

   Usuń
  2. Na pewno pokazywano ją na południu (Czechy albo Słowacja) i w Ukrainie. Ale czy ten film zrozumieliby w świecie kapitalistycznym? I czy puszczaliby ją na innym kontynencie kilkadziesiąt lat po powstaniu?
   Finkla

   Usuń
  3. Jak znaleźli widownię, to mogli pokazać. Wszystkie aluzje - pewnie nie, ale ogólny zamysł mogli zrozumieć.

   Usuń