Tytuł: Dynastie Europy
Red.: Antoni Mączak
Red.: Antoni Mączak
Wydawnictwo: Ossolineum
Rok 1. wydania: 1997
Praca zbiorowa poświęcona dwudziestu kilku dynastiom panującym w różnych krajach Europy od średniowiecza niekiedy aż do dziś. Rozdziały zadedykowane poszczególnym rodom zostały ułożone alfabetycznie.
W ramach rozdziałów zachowano chronologię, o każdym władcy opowiada co najmniej akapit. Monarchowie ważniejsi, dłużej panujący, z wieloma wiekopomnymi decyzjami na koncie dostają więcej miejsca — Henrykowi VIII poświęcono kilka stron. Dowiadujemy się o życiu rodzinnym każdego króla, o problemach, z którymi przyszło mu się zmierzyć. Rozdziały kończą się krótkimi bibliografiami i drzewami genealogicznymi dynastii.
Do współpracy zaproszono dziewiętnastu autorów, trudno więc mówić o jednolitym stylu książki. Mam jednak wrażenie, że jest on dość suchy. O ile o jako tako znanych mi monarchach (na przykład o naszych Piastach i Jagiellonach) czytało się dobrze, to przy bardziej egzotycznych rodach gubiłam się w wyliczance gołych faktów i licznych szczegółach. Jakoś nie widać ludzi wystających spod regaliów. W rezultacie — niewiele zapamiętałam. Pozycja raczej dla fascynatów, którzy już nieźle znają temat.
Publikacja jest bogato ilustrowana — najczęściej portretami władców, zazwyczaj kolorowymi. Każdą stronę zdobi herb omawianej rodziny. Twarda oprawa w połączeniu z rozmiarem książki nadają jej niezłą wagę. Na końcu dołączono indeks nazwisk oraz spis ilustracji.
Język bogaty, nie stroniący od specjalistycznych terminów i zapożyczeń z różnych języków, ale dość beznamiętny. Plus za staranną redakcję — nie pamiętam żadnych błędów.
Moim zdaniem, pozycja dość dobra, acz zabrakło mi omówienia Kapetyngów (czy raczej, jak powinno zwać się pierwsze pokolenia tego rodu - Rodbertynów). A to bardzo ciekawy ród, zapewne mający korzenie jeszcze w antyku. Otóż przypuszcza się, że byli potomkami Merowingów (konkretnie Chariberta I).
OdpowiedzUsuńZ czasem Kapetyngowie podzielili się na szereg linii, które występują jako odrębne dynastie. Część z nich została w tej książce omówiona. A główne z owych linii to:
- Walezjusze.
- Andegaweni.
- Burbonowie.
- Braganca, Avis, Avis-Beja (dynastie panujące w Portugalii i Brazylii).
No, nie przeczę --- pozycja dla tych, którzy już dobrze się orientują w historii. Bardziej dla Ciebie niż dla mnie.
Usuń