Tytuł: 1001 spotkań z nauką
Tytuł oryginału: 1001 Things Everyone Should Know about Science
Autor: James Trefil
Autor: James Trefil
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok 1. wydania: 1992
Angielski tytuł jest prawdziwszy niż polski — w większości mowa tu o naprawdę fundamentalnych rzeczach, zdarzają się również ciekawostki. Ale raczej nie przełomy naukowe, które mogłyby skłonić kogoś do zachłyśnięcia się nową wiedzą.
Jak łatwo się domyślić — książka zawiera ponad tysiąc krótkich notek z różnych dziedzin nauki. Więcej niż 1001, bo są również pytania (na ogół bardzo łatwe), sporadycznie zdarza się również coś pozbawionego numeru. Notki są krótkie — najczęściej akapit lub dwa, średnio na stronę (z grubsza A5) przypadają niecałe trzy.
Informacje podzielono na siedem rozdziałów. Wszystkie dotyczą nauk przyrodniczych, szczególnie silnie reprezentowane są biologia i fizyka. W ramach każdego rozdziału mamy dalsze podziały, coraz bardziej szczegółowe.
Kiedy zachodzi taka potrzeba, problem ilustrowany jest rysunkiem (czarno-białe szkice). Wyszukanie jakiegoś konkretnego opisu ułatwia indeks na końcu książki.
Książka powstała już prawie półtora pokolenia temu. Przez ten czas sporo w nauce się zmieniło (acz fundamenty stoją, jak stały). Niekiedy nawet ja, laik, widziałam, że ta informacja już się zdezaktualizowała. Czasami redaktor polskiego wydania (z 1997 roku) sygnalizował zmiany.
Autor jest Amerykaninem i to widać — przykłady przeważnie adresowane są do odbiorcy z USA. Tylko czasami zostały dopasowane do polskich realiów. Acz stopy i mile raczej się nie pojawiają.
Książka nie bardzo nadaje się do czytania jednym ciągiem. Hmmm, do szukania informacji też raczej nie — podane notki są zbyt podstawowe. Może do przeglądania z dziećmi i omawiania różnych tematów.
Usterek językowych nie zauważyłam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz