sobota, 6 stycznia 2018

"Siedem śmierci" — o grzechach

Tytuł:          Siedem śmierci                            
Autor:          Barbara Faron, Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Wydawnictwo:    Wydawnictwo Astra                         
Rok 1. wydania: 2017                                      

Podtytuł — "Jak umierano w dawnych wiekach" — jest nieco mylący. Sugeruje, że dowiemy się, jak wyglądały ostatnie momenty naszych przodków, ich choroby i warunki, w jakich żyli. A tymczasem książka przedstawia raczej biografie. I to nie tyle przodków zwykłych ludzi, co postaci znanych z historii, najczęściej wywodzących się z rodów królewskich Europy.

Autorki podzieliły książkę w interesujący sposób — życiorysy bohaterów zgrupowały w siedmiu częściach. Każda związana jest z jednym z głównych grzechów i opowiada o siedmiu ludziach, których dana przywara doprowadziła, mniej lub bardziej bezpośrednio, do śmierci. Taki rozdzialik to krótkie (mniej niż pół strony) streszczenie, a po nim dłuższa opowieść pozwalająca lepiej poznać danego człowieka. Niektórym grzesznikom poświęcono dokładnie siedem stron. ;-)

Pomijając królewskie zazwyczaj pochodzenie, bohaterowie są zróżnicowani. Bardzo wiele angielskich i francuskich głów koronowanych, nie brakuje jednak i władców z naszego podwórka, czy tak egzotycznych jak turecki sułtan. Znalazło się miejsce dla tuzina kobiet. Oprócz królów i książąt tudzież ich faworytów lub metres, mamy mnicha, papieża, konkwistadora i człowieka renesansu.

Omawiane postacie należą do najbardziej znanych w historii Europy. O większości co najmniej słyszałam już przedtem, niekiedy mogłam wzbogacić wiedzę, ale niektóre okazały się nowinkami. Nie miałam pojęcia, że w historii papiestwa był okres zwany pornokracją. Nie wiedziałam również, że to, co obecnie nazywamy depresją, niegdyś kojarzono z lenistwem i uznawano za ciężki grzech...

Każdą biografię i omówienie każdego grzechu głównego zdobi ilustracja. Najczęściej jest to rycina z kostuchą w jednej z dwóch ról głównych. Książka zawiera również niezbyt długą bibliografię oraz indeks postaci.

Grzechów językowych nie pamiętam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz