sobota, 6 czerwca 2020

"Krótka historia myśli politycznej" — mądrze

Tytuł:          Krótka historia myśli politycznej
Autor:          Marcin Król                      
Wydawnictwo:    Wydawnictwo Krytyki Politycznej  
Rok 1. wydania: 2019                             

Jak w tytule — książka to przegląd głównych teorii i idei w nowożytnej historii. Zaczyna się od Machiavellego, a kończy na Hannah Arendt. Rzeka wykładu początkowo płynie jednym korytem, z grubsza wspólnym dla całej Europy, a potem rozdziela się na kilka nurtów: liberalizm, katolicką myśl społeczną, totalitaryzm... Praca podzielona na osiem części, każda poświęcona innej epoce w polityce lub nurtowi i podzielona na zazwyczaj kilkustronicowe rozdziały.

Czyta się nieźle, chociaż nie jest to lektura lekka. Historia krótka, więc nie ma biografii myślicieli — a co Iksińskiego skłoniło do głoszenia właśnie takich poglądów, a z kim się nie zgadzał, kto go popierał... Nie. Tylko, skrótowo przedstawione, najważniejsze poglądy. Nawet nie wszystkie, tylko te związane z wizjami społeczeństwa. I lecimy dalej.

Można jednak pod wpływem książki zrozumieć, skąd brały się poszczególne idee. Żadna przecież nie wyskoczyła z kapelusza, każda musiała urodzić się w określonych warunkach i miała swoje konsekwencje, niekonieczne oczywiste. Praca prowokuje refleksje i może zainteresować politologią.

Tekst gęsty, bogaty w informacje (i trudne słowa, ze szczególnym uwzględnieniem rozmaitych -izmów). Esencjonalny, można powiedzieć. Sporo filozofii (w końcu niejednokrotnie ci sami ludzie pisali na jeden temat i na drugi), nie ma za to miejsca na przemawiające do wyobraźni opisy konkretnych sytuacji czy jednostek.

Na końcu książki znajduje się wybrana literatura, w podziale na rozdziały. Nie ma indeksu, a mógłby się przydać.

Pod względem językowym przyzwoicie, ale zdarzają się powtórzenia, zauważyłam jeden błąd w dacie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz